Γραμμή Ψυχοκοινωνικής υποστήριξης 10306 ανώνυμα και δωρεάν

1ο βραβείο στον 15ο Εθνικό Διαγωνισμό eTwinning

Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας

Εορτασμός του Μακεδονικού Αγώνα

Σεμινάριο για γονείς στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο

Την Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου 2019 τα τμήματα Β2 και Β3 του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Βυζαντινό Μουσείο Θεσσαλονίκης και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Αλλοτινά και τωρινά πρόσωπα του χρόνου». Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της διδασκαλίας του μαθήματος της Ιστορίας με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Καλλιόπη Πουτούρογλου και συνοδούς καθηγητές την κ. Δ.Ξενικάκη, τον κ. Γ.Καλιακούδα και τον κ. Δ.Σουλτάνη.

Στόχος του προγράμματος ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές/τριες την έννοια του χρόνου στα ρωμαϊκά και βυζαντινά χρόνια μέσα από δραστηριότητες και βιωματικά παιχνίδια που έλαβαν χώρα στις αίθουσες του Μουσείου.

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε τέσσερις ομάδες ανά τμήμα και δούλεψαν ομαδικά με βάση τις οδηγίες της υπεύθυνης μουσειοπαιδαγωγού, του εκπαιδευτικού υλικού του μουσείου αλλά και με τη βοήθεια των καθηγητών τους.

Παρατήρησαν εκθέματα, μελέτησαν πηγές, συμπλήρωσαν τα σχετικά θεματικά φυλλάδια, περιηγήθηκαν στις αίθουσες, κυρίως όμως συνεργάστηκαν και προσέγγισαν την έννοια του Μουσείου διαφορετικά. Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία για όλους!