ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ  ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΩΝ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ

Επίσκεψη στη Βίλα Μπιάνκα

Ευχές

Επίσκεψη στο Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Διδακτική επίσκεψη στη Β΄ Παιδική  Βιβλιοθήκη Αμπελοκήπων

Δράση από την «Άρσις» με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού

Πρόγραμμα Crocus

Greatist scientists who change the world- νέο eTwinning πρόγραμμα

Ένα νέο eTwinning πρόγραμμα θα υλοποιηθεί τη φετινή σχολική χρονιά με μαθητές και μαθήτριες από την Β και Γ τάξη  σε συνεργασία με ένα σχολείο της Γαλλίας και ένα της Ισπανίας και υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Παπαχρήστου Αθανασία.
Ο τίτλος του προγράμματος είναι Greatists scientists of our world αφορά στους επιστήμονες που είχαν μεγάλο αντίκτυπο στην Ιστορία μας. Σε αυτό το έργο, θα εστιάσουμε στην ιστορία των επιστημών και θα ερευνήσουμε το έργο διάσημων Ευρωπαίων επιστημόνων καθώς και τον τρόπο με τον οποίο άλλαξαν τον κόσμο με τις ανακαλύψεις τους. Οι μαθητές θα σχεδιάσουν επίσης πειράματα που σχετίζονται με τους επιστήμονες αυτούς και θα κατανοήσουν καλύτερα τις ανακαλύψεις τους.