ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ  ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΩΝ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ

Επίσκεψη στη Βίλα Μπιάνκα

Ευχές

Ενημέρωση από την εκπρόσωπο της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR)

Την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου 2021 ενημερώθηκαν τα μαθητικά συμβούλια όλων των τμημάτων και του προεδρείου του 15μελούς από την εκπρόσωπο της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR) σε συνεργασία με τη Συντονίστρια Εκπαίδευσης Προσφύγων Αστικού Ιστού Β΄θμιας Εκπαίδευσης (ΣΕΠ) κ. Άννα Πασχαλίδου σχετικά με το προσφυγικό. Πιο συγκεκριμένα, ενημερώθηκαν για το περιεχόμενο της λέξης πρόσφυγας, τα δικαιώματα και την προστασία των προσφύγων σύμφωνα με τις διεθνείς συμβάσεις. Οι μαθητές και οι μαθήτριες άκουσαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση, διατύπωσαν τις απορίες τους και τα σχόλια τους, ευαισθητοποιήθηκαν πάνω σε ένα τόσο σύνθετο και παγκόσμιο ζήτημα. Άρχισαν να σκέφτονται πώς θα μπορούσαν να συμβάλλουν ενεργά στην στήριξη των συμμαθητών τους προσφύγων και στην ένταξη τους στο σχολικό περιβάλλον.