ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ  ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΩΝ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ

Επίσκεψη στη Βίλα Μπιάνκα

Ευχές

3 εώς 9 Μαρτίου: δράσεις με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού.

Το σχολείο μας από την Πέμπτη 3 Μαρτίου έως και την Τετάρτη 9 Μαρτίου 2022 πραγματοποίησε δι΄α΄φορες δράσεις με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού, με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο της 6ης Μαρτίου 2022.

Τα τμήματα της Α’ και Β’ τάξης ενημερώθηκαν σχετικά από τον Διευθυντή του σχολείου, κ.Αδαμίδη Δημήτρη και υλοποίησαν μία σειρά εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων.

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης ενημερώθηκαν από την υποδιευθύντρια του σχολείου , κα Παπαχρήστου Αθανασία και παρακολούθησαν τη Διαδικτυακή Εκπομπή από «Το Χαμόγελο του Παιδιού» με τίτλο «Μίλα Τώρα», την Τετάρτη 9 Μαρτίου 2022 με αφορμή την 6η Μαρτίου, αναγνωρισμένη στη χώρα μας ως Σχολική Ημέρα ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και τον Εκφοβισμό .

Η εκπομπή προβλήθηκε στο πλαίσιο της ομώνυμης πανελλαδικής εκστρατείας που υλοποιείται από «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και το «YouSmile», το Ευρωπαϊκό Εθελοντικό Δίκτυο Μαθητών και Μαθητριών του Οργανισμού, η οποία ξεκίνησε αρχές Μαρτίου, με αφορμή την 6η Μαρτίου, και θα ολοκληρωθεί στις 6 Μαρτίου 2023.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, παρουσιάστηκαν:

• Η πανελλαδική εκστρατεία «Μίλα Τώρα»
  • 4 πραγματικές ιστορίες παιδιών που βίωσαν Bullying
  • Τα αποτελέσματα της Πανελλαδικής έρευνας με θέμα το Bullying που πραγματοποίησε αφιλοκερδώς η εταιρεία Focus Bari
  • Το φαινόμενο του Bullying, οι επιπτώσεις και η λύση στην πρόληψη
  • Η σχολική εκστρατεία και το Ευρωπαϊκό Εθελοντικό Δίκτυο Μαθητών και Μαθητριών του Οργανισμού YouSmile – Οι θέσεις και προτάσεις της Ομάδας Δικαιωμάτων του Παιδιού ενάντια στο Bullying
  • Δράσεις από σχολεία ενάντια στο Bullying

Περισσότερες πληροφορίες για την Εκστρατεία «Μίλα Τώρα»: www.milatora.gr