ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΧ.ΜΟΝΑΔΑΣ 2023-2024

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Ο Κινηματογράφος ως Εκπαιδευτικό Εργαλείο

Τί κάνω μετά το γυμνάσιο

Σχολεία Για Όλους – Συμπερίληψη παιδιών προσφύγων στα ελληνικά σχολεία

Στα πλαίσια της επέκτασης του Προγράμματος «Σχολεία για όλους: συμπερίληψη παιδιών προσφύγων στα ελληνικά σχολεία» , την Κυριακή 22 και τη Δευτέρα 23 Ιανουαρίου το σχολείο μας, το 1ο Γυμνάσιο Αμπελοκήπων,  φιλοξένησε την Ακαδημία Β΄ Θεσσαλονίκης – Σχολεία Για Όλους. ( συνολικά έξι σχολεία: 1ο Γυμνάσιο Αμπελοκήπων και ΕΠΑΛ Αμπελοκήπων- Διαπολιτισμικό Γυμνάσιο και Λύκειο Ευόσμου- 1ο Λύκειο Σταυρούπολης και 2ο Γυμνάσιο Σταυρούπολης)

Στη Διήμερη Ακαδημία συμμετείχαν διευθυντές σχολείων της Β΄ Θεσσαλονίκης, εκπαιδευτικοί, μαθητές, γονείς και εκπρόσωποι φορέων που ασχολούνται με παιδιά πρόσφυγες που φοιτούν στα σχολεία. Με κεντρικό θέμα τη συμπερίληψη, και μέσα από βιωματικές δραστηριότητες, υλοποιήθηκε η επιμόρφωση, η οποία έδωσε αφορμή για ποικίλες συζητήσεις, ενώ ταυτόχρονα άνοιξε το δρόμο για αρκετά ευφάνταστα σχέδια δραστηριοτήτων, κοινές δράσεις και μελλοντικές συνεργασίες.