Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης του Μικρού Βορρά #Support_Hara

Στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης «Μαζί αποδομούμε τα στερεότυπα» που
υλοποιεί το σχολείο μας τη φετινή σχολική χρονιά, την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου στο χώρο του κλειστού γυμναστηρίου μας μαθητές και μαθήτριες από τη Β’ και Γ΄ τάξη είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παράσταση #Support_Hara από το θίασο Μικρός Βορράς.

Ο Μικρός Βορράς, έχοντας 12 χρόνια επιτυχημένης πορείας στο θέατρο για παιδιά και νέους/ες, αποφάσισε να “αγγίξει” με τρυφερότητα και ευαισθησία το θέμα της έμφυλης βίας μέσα στο σχολικό περιβάλλον, συστήνοντας για πρώτη φορά στο κοινό της Θεσσαλονίκης τη συμμετοχική διαδικασία του Θεάτρου – Forum.

Μέσα από τη γλώσσα του συμμετοχικού θεάτρου, ο θεατής γίνεται ταυτόχρονα και πρωταγωνιστής, που δρα, αλληλεπιδρά και μπορεί να ανατρέψει την αρνητική συνθήκη που του παρουσιάζεται, με στόχο να αναζητηθεί συλλογικά η “λύση” και να προχωρήσει στη συλλογική δράση.

Υπόθεση του έργου

Μία μαθήτρια βιώνει την πιο βάναυση μορφή της έμφυλης βίας από εκείνον που ερωτεύτηκε. Φοβάται να μιλήσει για όσα της έχουν συμβεί. Επιπλέον, η βίαιη στιγμή καταγράφεται από ένα κινητό τηλέφωνο και δημοσιοποιείται. Η Χαρά νιώθει τεράστια συναισθηματική πίεση, πόνο αλλά και ενοχές. Και, όπως συμβαίνει συχνά και στη ζωή, δεν υπάρχει κανένα ουσιαστικό πλαίσιο υποστήριξης. Τότε βιώνει το μεγάλο αδιέξοδο. Μόνη λύση η φυγή. Εδώ ακριβώς ξεκινάει το Θέατρο – Forum.

Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε την Χαρά; Πώς μπορούμε εμείς, ο καθένας και η κάθε μια από εμάς να αποτρέψουμε το κακό τέλος; Ποιος είναι ο ρόλος μας στην ιστορία της κάθε Χαράς;

Μπορούμε να αλλάξουμε τα γεγονότα; Και αν ναι, πώς;

Γιατί αν κανείς από τους θεατές δεν μιλήσει, δεν αντιδράσει, τότε το τέλος θα παραμείνει ακριβώς το ίδιο. Όπως ακριβώς συμβαίνει και στην ζωή!

Σύλληψη ιδέας – Εμψύχωση: Χριστίνα Κρίθαρη

Κείμενο: Μικρός Βορράς