Αθλητικές διακρίσεις του σχολείου μας!

Συγχαρητήρια από τους καθηγητές, τους  συμμαθητές / τις συμμαθήτριες, τους γονείς στην ομάδα καλαθοσφαίρισης και στην ομάδα ποδοσφαίρου και στον καθηγητή της Φυσικής Αγωγής Δούλη Δημήτριο του 1ου Γυμνασίου Αμπελοκήπων.

Η ομάδα καλαθοσφαίρισης και η ομάδα ποδοσφαίρου του σχολείου μας βγήκαν πρώτες στους «Αγώνες  ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ» Καλαθοσφαίρισης και Ποδοσφαίρου των Γυμνασίων της Δ/νσης Δ.Ε. Δυτικής Θεσ/νίκης, σχ. έτους 2017-2018.

Συγκεκριμένα

1.   η ομάδα μπάσκετ έπαιξε την Παρασκευή 4 Μαΐου στο γήπεδο ΕΑΚ Αμπελοκήπων και κέρδισε τις ομάδες των 2ου, του 3ου και του 4ου Γυμνασίου Αμπελοκήπων και βγήκε πρώτη στον όμιλο Αμπελοκήπων.

Οι παίκτες και οι παίκτριες που αποτέλεσαν την ομάδα ήταν :

Κουτούλας Θανάσης             Γ

Ακομπιάν Σαμουήλ               Γ

Νταούτι Διονύσης                 Γ

Ζέκιο Γιάννης                        Γ

Κωνσταντινίδης Αλέξανδρος           Α΄

Ιωακειμίδης Σωκράτης                    Α

2.   Η ομάδα έπαιξε την Τετάρτη 9 Μαΐου στο γήπεδο «Μαρόκο» και νίκησε το 5ο Γυμνάσιο Ευόσμου και το 1ο Γυμνάσιο Μενεμένης και έτσι διακρίθηκε στον 1ο όμιλο του Δήμου Ελευθερίου Κορδελιού- Ευόσμου.

Οι παίκτες που αποτέλεσαν την ομάδα ήταν  οι μαθητές:

Κοτίδης Κωνσταντίνος        Γ

Λειβαδίτης Βαγγέλης           Β

Μαυρίδης Γιάννης                Β

Ντόκου Γκαμπριέλ                Β

Ζουντουρίδης Γιώργος         Γ

Παπαδόπουλος Ζαχαρίας     Γ

Τομπουλίδης Δημήτριος      Γ

Ζέκιο Μάριος                        Β

Τυροκόμος Ισίδωρος            Β

Αγγούρας Χριστόδουλος      Γ

Διαμαντάκης Νίκος               Γ

Δανιηλίδης Δανιήλ                Γ

Αλυμπάκης Κωνσταντίνος   Β

Αλεβίζος Παναγιώτης           Β

Ακομπιάν Σαμουήλ               Γ

Τους αφιερώνουμε ένα μικρό απόσπασμα από τον Νίκο Καζαντζάκη, που αναφέρεται στο ( αγγλικό) ποδόσφαιρο/ τον αθλητισμό, τη ζωή:

Το παιχνίδι έχει νόμους. Όποιος θέλει να παίζει, οφείλει να ξέρει τους νόμους αυτούς και να τους σέβεται. Αν δεν ξέρει τους νόμους, η αν δεν θέλει να τους σέβεται δεν είναι άξιος να λάβει μέρος στο παιχνίδι. Μέσα στον κύκλο που χαράζουν οι νόμοι είναι απόλυτα λεύτερος. Κανείς, μήτε ο Βασιλιάς, δεν έχει δικαίωμα να επέμβει. Μπορεί οι νόμοι αυτοί να είναι παλιωμένοι η στραβοί η αυθαίρετοι, δεν έχει σημασία. Το σπουδαίο είν αι, και αυτό γυμνάζει την ψυχή  του ανθρώπου, να τους υπακούς.

Δεν πρέπει να ντρέπεσαι πως νικήθηκες, πρέπει να ντρέπεσαι μονάχα όταν έπαιξες κακά και για αυτό νικήθηκες η – και αυτό είναι το χειρότερο – πρέπει να ντρέπεσαι όταν νίκησες παίζοντας κακά η άτιμα. Το fair-play, να το ανώτατο χρέος. Να παίζεις καλά το παιχνίδι, είτε φουτμπολ είναι είτε πόλεμος είτε ολόκληρη ζωή, αυτή είναι η πρώτη αυστηρότατη εντολή στον εγγλέζικο δεκάλογο. «Να ΄σαι δυνατός και να παίζεις τον άντρα». Κάνε το χρέος σου αυτό και μην σε μέλει για τίποτε άλλο. αν πετύχεις, αν αποτύχεις, αυτό έχει μονάχα πραχτική όχι ψυχική σημασία. έκαμες το χρέος σου, τι άλλα αμοιβή θες;

Αν περιμένεις οποιαδήποτε αμοιβή, αν εργάζεσαι για να ικανοποιείς όχι εσωτερικές σου επιταγές παρά για να πλερωθείς, είσαι μιστοφόρος δεν είσαι πολεμιστής.»¨οποιος δεν βρίσκει την ανταμοιβή μέσα του είναι σκλάβος. Η λαχτάρα να αρέσει σε άλλους τρικυμίζει τις πέντε αιστησες του ανθρώπου»……

Νίκου Καζαντζάκη, Ταξιδεύοντας… (Αγγλία), εκδόσεις Ελένης Καζαντζάκη 1964