Οι μαθητές της Γ΄Γυμνασίου του σχολείου μας παρακολούθησαν την Τετάρτη 10 Οκτωβρίου τη θεατρική παράσταση «Ελένη» του Ευριπίδη από τον θίασο «Μικρός Βορράς». Είναι μία δράση που έχει καθιερωθεί να γίνεται τα τελευταία χρόνια στο σχολείο μας πριν την έναρξη διδασκαλίας του κειμένου, καθώς έχει αποδειχθεί ότι βοηθάει πολύ τους μαθητές να έχουν μια συνολική εικόνα του έργου πριν τη συστηματική ενασχόλησή τους με αυτό.
Οι ηθοποιοί κατάφεραν για άλλη μια φορά να κατακτήσουν το κοινό τους και να κρατήσουν αμείωτο το ενδιαφέρον του. Οι μαθητές μετά το τέλος της παράστασης αρχικά πήραν μέρος σε θεατροπαιδαγωγικά δρώμενα που οργανώθηκαν από τη θεατρική ομάδα και στη συνέχεια στη συζήτηση που ακολούθησε εξέφρασαν τις απορίες, τις απόψεις, τις εντυπώσεις τους από την παράσταση.