Διαδικτυακή τελετή απονομής βραβείων 15ου Εθνικού διαγωνισμού eTwinning

Σας  προσκαλούμε στη διαδικτυακή τελετή απονομής  βραβείων του  15ου Εθνικού διαγωνισμού eTwinning στον οποίο το σχολείο  μας, 1ο Γυμνάσιο Αμπελοκήπων-Οδυσσέας Ελύτης,  διακρίθηκε αποσπώντας το 1ο βραβείο στην ηλικιακή κατηγορία (13-15) με το έργο «EUnited, Spread the love!». Η τελετή θα λάβει χώρα διαδικτυακά την Παρασκευή στις 19 Νοεμβρίου 2021 στις 18.00 ώρα στην παρακάτω διεύθυνση

Στο έργο πήραν μέρος 25 μαθητές του σχολείου υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου Αθανασίας Παπαχρήστου, υποδιευθύντριας του 1ου Γυμνασίου Αμπελοκήπων-Οδυσσέας Ελύτης.

Βασικός στόχος του προγράμματος “EUnited, Spread the love!” είναι η ενίσχυση της ανεκτικότητας, της αμοιβαίας κατανόησης και των δημοκρατικών διαδικασιών, ώστε να προφυλάξουμε την ειρήνη στην καθημερινή μας ζωή τόσο ως Ευρωπαίοι πολίτες όσο και ως πολίτες της παγκόσμιας κοινότητας. Πιο συγκεκριμένα, επιδιώχθηκε οι μαθητές:

• να αναπτύξουν σεβασμό και ανεκτικότητα απέναντι στο διαφορετικό,
  • να καλλιεργήσουν την ενσυναίσθησή τους, καθώς και αρετές, όπως η ευγένεια και η καλοσύνη,
  • να γνωρίσουν και να εξοικειωθούν  με  διάφορες πτυχές της «εκπαίδευσης της ειρήνης» (peace education),
  • να γνωρίσουν βασικές αρχές προγραμματισμού και ρομποτικής (STEM education),
  • να αναπτύξουν δεξιότητες επικοινωνίας στην αγγλική γλώσσα,
  • να εξοικειωθούν με διάφορα εργαλεία Web2, ώστε να τα  χρησιμοποιήσουν για τη δημιουργία των τελικών προϊόντων των ομάδων,
  • να μάθουν να συνεργάζονται σε ομάδες με στόχο να δημιουργούν από κοινού εκπαιδευτικό υλικό.

Το έργο κατάφερε να κινητοποιήσει πολλούς μαθητές/τριες του σχολείου, καθώς εντάχθηκε λόγω της διαθεματικότητάς του στη σχολική διαδικασία με ποικίλους τρόπους. Κατά τη διάρκεια υλοποίησής του καθημερινά αποτυπωνόταν με εμφανή τρόπο στο «δέντρο της Αγάπης» η αλλαγή στη νοοτροπία και στις συνήθειες των μαθητών. Είναι πολύ σημαντικό ότι όσοι πήραν  μέρος στο πρόγραμμα έγιναν αυτόβουλα πρεσβευτές του για την υπόλοιπη σχολική κοινότητα δημοσιοποιώντας τις δράσεις είτε για παράδειγμα φροντίζοντας για την «ανθοφορία» του «δέντρου της Αγάπης» είτε με την κατασκευή του ρομπότ-ανιχνευτή συναισθημάτων. Είναι αξιοσημείωτο ότι το έργο κατάφερε να κάνει τους συμμετέχοντες σε αυτό μαθητές από απλούς καταναλωτές γνώσης σε δημιουργούς εκπαιδευτικού υλικού.

Το συγκεκριμένο έργο εκτός από το 1ο βραβείο στον 15ο Εθνικό  διαγωνισμό eTwinning

απέσπασε και τις εξής διακρίσεις:

• Εθνική & Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας eTwinning
  • Βραβείο στον 67ο Ευρωπαϊκό διαγωνισμό της Γερμανίας
  • Διάκριση ως βέλτιστη πρακτική σχολείου σε σχέση με τον 6ο στόχο για τη βιώσιμη ανάπτυξη, δηλαδή τη διαφύλαξη της ειρήνης, στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Bravo Schools 2020