Στην 20η Σύνοδο της Μόνιμης Διάσκεψης των Υπουργών Παιδείας του Συμβουλίου της Ευρώπης που πραγματοποιήθηκε στις 15-17 Οκτωβρίου 2000 στην Κρακοβία, υιοθετήθηκε η πρόταση για τη θεσμοθέτηση Ημέρας για τη Μνήμη του Ολοκαυτώματος και την πρόληψη των εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας στα σχολεία (άρθρο 9 της Διακήρυξης των Υπουργών Παιδείας). Η Ελληνική Βουλή με το νόμο 3218/2004 (ΦΕΚ Α’ 12) καθιέρωσε την 27η Ιανουαρίου ως ημέρα μνήμης των Ελλήνων Εβραίων μαρτύρων και ηρώων του Ολοκαυτώματος, ενώ και ο ΟΗΕ με το Ψήφισμα Α/RES/60/7 της 1ης Νοεμβρίου του 2005, καθιέρωσε την ίδια ημέρα ως Διεθνή Ημέρα Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος.
![](http://1gym-ampel.thess.sch.gr/wordpress/wp-content/uploads/2022/01/IMG_7232-1024x768.jpg)
Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τη Διεθνή Ημέρα Μνήμης των Θυμάτων Ολοκαυτώματος οι μαθητές του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα CONVOI77 ξεναγή΄θηκαν διαδικτυακά στο Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης από τον μουσειολόγο κ. Νισίμ Μεβοράχ. Γνώρισαν την ιστορία των Εβραίων της Θεσσαλονίκης, πληροφορήθηκαν σχετικά με τα γεγονότα του Β΄ παγκοσμίου πολέμου που διαδραματίστηκαν στην πόλη και συγκινήθηκαν από το δράμα που έζησαν εκατομμύρια ΄αθώοι που οδηγήθηκαν στο θάνατο στα στρατόπεδα συγκέντρωσης. Στο τέλος της διαδικτυακής ξενάγησης ακολούθησε συζήτηση με τον κ.Μεβοράχ ο οποίος πρόθυμα προσπάθησε να λύσει κάθε απορία των μαθητών και μαθητριών. Στη συνέχεια πήραν μέρος σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες με την καθοδήγηση της υπεύθυνης της δράσης Convoi77, κας Παπαχρήστου Αθανασίας.