27 Ιανουαρίου 2022 – Διεθνής Ημέρα Μνήμης Θυμάτων Ολοκαυτώματος-Διαδικτυακή ξενάγηση στο Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Στην 20η Σύνοδο της Μόνιμης Διάσκεψης των Υπουργών Παιδείας του Συμβουλίου της Ευρώπης που πραγματοποιήθηκε στις 15-17 Οκτωβρίου 2000 στην Κρακοβία, υιοθετήθηκε η πρόταση για τη θεσμοθέτηση Ημέρας για τη Μνήμη του Ολοκαυτώματος και την πρόληψη των εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας στα σχολεία (άρθρο 9 της Διακήρυξης των Υπουργών Παιδείας). Η Ελληνική Βουλή με το νόμο 3218/2004 (ΦΕΚ Α’ 12) καθιέρωσε την 27η Ιανουαρίου ως ημέρα μνήμης των Ελλήνων Εβραίων μαρτύρων και ηρώων του Ολοκαυτώματος, ενώ και ο ΟΗΕ με το Ψήφισμα Α/RES/60/7 της 1ης Νοεμβρίου του 2005, καθιέρωσε την ίδια ημέρα ως Διεθνή Ημέρα Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος.

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τη Διεθνή Ημέρα Μνήμης των Θυμάτων Ολοκαυτώματος οι μαθητές του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα CONVOI77 ξεναγή΄θηκαν διαδικτυακά στο Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης από τον μουσειολόγο κ. Νισίμ Μεβοράχ. Γνώρισαν την ιστορία των Εβραίων της Θεσσαλονίκης, πληροφορήθηκαν σχετικά με τα γεγονότα του Β΄ παγκοσμίου πολέμου που διαδραματίστηκαν στην πόλη και συγκινήθηκαν από το δράμα που έζησαν εκατομμύρια ΄αθώοι που οδηγήθηκαν στο θάνατο στα στρατόπεδα συγκέντρωσης. Στο τέλος της διαδικτυακής ξενάγησης ακολούθησε συζήτηση με τον κ.Μεβοράχ ο οποίος πρόθυμα προσπάθησε να λύσει κάθε απορία των μαθητών και μαθητριών. Στη συνέχεια πήραν μέρος σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες με την καθοδήγηση της υπεύθυνης της δράσης Convoi77, κας Παπαχρήστου Αθανασίας.