Απολογισμός ευρωπαϊκού προγράμματος CONVOI77

Έναρξη ηλεκτρονικών εγγραφών σε  ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. – Π.ΕΠΑ.Λ.

Πρόγραμμα εξετάσεων Ιουνίου

Πρόσκληση σε εκδήλωση αποτίμησης του προγράμματος «Σχολεία Για όλους»

1ο βραβείο του 1ου Γυμνασίου Αμπελοκήπων στον διαγωνισμό φωτογραφίας «Τέλος στα πλαστικά μίας χρήσης!»

Iστορικός περίπατος σε τόπους μνήμης

Ενδοσχολική επιμόρφωση στην υλοποίηση προγραμμάτων eTwinning

Iστορικός περίπατος σε τόπους μνήμης

Την Τρίτη 3-5-2022 πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές/τριες του Γ1 ιστορικός περίπατος σε τόπους ιστορικής μνήμης των δήμων Αμπελοκήπων-Μενεμένης και Παύλου Μελά με ξεναγό και αφηγητή τον κ. Σπύρο Λαζαρίδη, σημαντικό μελετητή και ερευνητή της ιστορίας της δυτικής Θεσσαλονίκης. Η εκπαιδευτική διαδρομή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας και Πολιτιστικού Προγράμματος που υλοποιείται στο σχολείο μας.

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στους χώρους του Καθολικού Κοιμητηρίου, των Συμμαχικών, των Αρμένικων, της Μονής Λαζαριστών καθώς και περιμετρικά του πρώην Στρατοπέδου  Παύλου Μελά, υπό την επίβλεψη των καθηγητριών Πουτούρογλου Καλλιόπης και Καλούδη Βασιλικής.

Ένα τρίωρο οδοιπορικό σε γνωστές και άγνωστες περιοχές της δυτικής Θεσσαλονίκης με αφορμή την Ιστορία, αλλά και ένας περίπατος στην Ιστορία με αφορμή τη γειτονιά του σχολείου μας. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Λαζαρίδη για την εξαιρετική ξενάγηση και για τις ιστορίες που μοιράστηκε μαζί μας.