Απολογισμός σχεδίου δράσης «Μαζί αποδομούμε τα στερεότυπα!»

Τελική εκδήλωση  «Σχολεία για όλους: συμπερίληψη παιδιών προσφύγων στα ελληνικά σχολεία»

Πρόγραμμα προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων 2023

ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΙ- ενδοσχολική ημερίδα του 1ου Γυμνασίου Αμπελοκήπων

Επίσκεψη της Γ’τάξης στο Μουσείο Κινηματογράφου

Συμμετοχή του σχολείου  μας στην εκδήλωση «Ποτέ ξανά Θεσσαλονίκη-Αουσβίτς 80 χρόνια από την αναχώρηση του πρώτου συρμού»

Οι πρόσφυγες συμμαθητές/ τριες μας μάς διδάσκουν τη γλώσσα τους! 21 Φεβρουαρίου: Παγκόσμια ημέρα μητρικής γλώσσας

Συμμετοχή του σχολείου μας στην εκδήλωση «Ποτέ ξανά Θεσσαλονίκη-Αουσβίτς 80 χρόνια από την αναχώρηση του πρώτου συρμού»

Την Τρίτη 14 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ. εκδήλωση με τίτλο » ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, Θεσσαλονίκη-Άουσβιτς 80 χρόνια από την αναχώρηση του πρώτου συρμού «.Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε από τον Δήμο Θεσσαλονίκης,  το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας,το Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος και την Ισραηλιτική κοινότητα Θεσσαλονίκης.

Την εκδήλωση παρακολούθησε αντιπροσωπεία του σχολείου μας και συγκεκριμένα το τμήμα Β3.
Οι μαθητές μας, μαζί με μαθητές δεκάδων σχολείων της Θεσσαλονίκης, είχαν την ευκαιρία να ακούσουν σεφαραδίτικα τραγούδια από το Μουσικό σχολείο Θεσσαλονίκης, ομιλία της συγγραφέως Βεατρίκης Σαΐας-Μαγρίζου και να παρακολουθήσουν το ντοκιμαντέρ της ΤV100 «Στο φεγγίτη του Μπέργκεν-Μπέλσεν, η ιστορία της Ρίνας Μπαρτζιλάι-Ρεβάχ».
Ηχούν ακόμη στ’ αυτιά μας τα συγκινητικά λόγια με τα οποία μας αποχαιρέτισε η επιζήσασα Ρίνα Μπαρτζιλάι-Ρεβάχ: «Παιδιά μου, σας παρακαλώ, μην ξεχάσετε ποτέ αυτό το έγκλημα, σας παρακαλώ μην ξεχάσετε ποτέ »