ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ  ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΩΝ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ

Επίσκεψη στη Βίλα Μπιάνκα

Ευχές

Επίσκεψη στο Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Διδακτική επίσκεψη στη Β΄ Παιδική  Βιβλιοθήκη Αμπελοκήπων

Δράση από την «Άρσις» με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού

Πρόγραμμα Crocus

Την Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Crocus φύτευσαν σε γλάστρες, που έφεραν οι ίδιοι/ιες , τους βολβούς κίτρινου κρόκου που διατέθηκαν από το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος. Το σχολείο μας συμμετέχει για δεύτερη χρονιά στο πρόγραμμα που στόχο έχει να ευαισθητοποιήσει τους μικρούς μαθητές απέναντι στο Ολοκαύτωμα. Φυτεύουμε βολβούς κίτρινου κρόκου στη μνήμη 1,5 εκατομμυρίου Εβραιόπουλων και των χιλιάδων άλλων παιδιών που χάθηκαν στο Ολοκαύτωμα. Όταν οι κρόκοι ανθίσουν, προς το τέλος του χειμώνα, τα παιδιά θα μπορούν να εξηγούν τον συμβολισμό τους.