Επίσκεψη στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή

Διδακτική επίσκεψη στη Β΄ Παιδική Βιβλιοθήκη Αμπελοκήπων

Στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας σε συνδυασμό με το σχέδιο δράσης «Εργαστήρι δημιουργικής γραφής: Από την ανάγνωση … στη συγγραφή», πραγματοποιήθηκε επίσκεψη του τμήματος Β3 την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023 στη Β΄ Παιδική Βιβλιοθήκη Δ.Κ. Αμπελοκήπων. Συνοδοί της επίσκεψης ήταν η κ. Γκουλιαμπέρη Άννα, η κ. Μουρατίδου Αθηνά και η κ. Μυρίσσα Βαλεντίνα.

Οι υπεύθυνοι της βιβλιοθήκης μας δέχτηκαν με μεγάλη χαρά και μας φιλοξένησαν στο χώρο τους, ο οποίος λειτουργεί και ως αναγνωστήριο. Οι μαθητές ενημερώθηκαν πλήρως για τη χρησιμότητα, τον τρόπο λειτουργίας μιας βιβλιοθήκης αλλά και γενικότερα για τη σημασία του βιβλίου στη σύγχρονη εποχή. Επίσης είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν και να δουν πώς κατανέμονται τα βιβλία. Η συζήτηση που ακολούθησε με τους υπεύθυνους του χώρου ήταν δημιουργική, ευχάριστη και αμφίδρομα εποικοδομητική.

Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης για την φιλοξενία, τις χρήσιμες πληροφορίες αλλά και την ευγενική προσφορά βιβλίων προς το τμήμα του σχολείου μας και ανταποδίδουμε τις ολόθερμες ευχές τους για καλές γιορτές!