CROCUS  2024

Ultra processed food

Εργαστήρι δημιουργικής γραφής : από την ανάγνωση …στη συγγραφή

Διάκριση του σχολείου μας στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Αφίσας «Βιώσιμη τροφή- Βιώσιμος πλανήτης- Γίνε η ΑΡΧΗ»!

Επίσκεψη στη Μονή Λαζαριστών

Στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελλ. Λογοτεχνίας και της δράσης «Εργαστήρι Δημιουργικής Γραφής:από την ανάγνωση… στη συγγραφή», οι μαθητές της Γ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Παρασκευή 1 και την Τρίτη 5 Μαρτίου το Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης (Μονή Λαζαριστών). Υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Μαυροματίδου Θεοδώρα , συνοδοί καθηγητές κ. Γκουλιαμπέρη Άννα , κ.Μουρατίδου Αθηνά, κ. Μουρατίδου Καλλιόπη, κ. Πουτούρογλου Καλλιόπη. Οι μαθητές παρακολουθώντας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Έκθεση: Σολομόν Νικριτιν(1898-1965).Ακούγοντας τη ζωή» , γνώρισαν την πολύπλευρη δημιουργικότητα του καλλιτέχνη και προσέγγισαν με βιωματικές δράσεις τα έργα του. Παρατήρησαν και περιέγραψαν τα έργα ζωγραφικής, επιχείρησαν να τα ερμηνεύσουν και να εκφράσουν τα συναισθήματα τους, σχολίασαν τα εκφραστικά μέσα του καλλιτέχνη και στο τέλος αποτύπωσαν εικαστικά το αυτοπορτρέτο τους.