CROCUS  2024

Ultra processed food

Εργαστήρι δημιουργικής γραφής : από την ανάγνωση …στη συγγραφή

Διάκριση του σχολείου μας στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Αφίσας «Βιώσιμη τροφή- Βιώσιμος πλανήτης- Γίνε η ΑΡΧΗ»!

Mathematical photography

Τη φετινή σχολική χρονιά υλοποιήθηκε στο σχολείο μας το eTwinning project «Mathematical photography».

Σκοπός του προγράμματος ήταν να καταδείξει στους μαθητές ότι τα μαθηματικά βρίσκονται παντού στην καθημερινότητά μας. Εργάστηκαν συνεργατικά μέσα από διασχολικές ομάδες, ώστε να ανακαλύψουν τα μαθηματικά σε ποικίλα πλαίσια (αρχιτεκτονική, φύση, τέχνη…), να τραβήξουν φωτογραφίες και να τις μοιραστούν με τα υπόλοιπα μέλη του προγράμματος.

Στο πρόγραμμα πήραν μέρος 10 μαθητές και μαθήτριες της Α΄τάξης υπό την καθοδήγηση των καθηγητριών Μουρατίδου Καλλιόπης, μαθηματικού και Παπαχρήστου Αθανασίας, φιλολόγου. Τα εταιρικά σχολεία ήταν από την Ισπανία, Γαλλία και Ιταλία.

Mathematical Photography

Publish at Calameo