ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ  ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΩΝ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ

Επίσκεψη στη Βίλα Μπιάνκα

Ευχές

Παρακολούθηση της παράστασης «Ελένη» του Ευριπίδη από τον Μικρό Βορρά

Για 4η συνεχόμενη χρονιά οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στο πλαίσιο της διδασκαλίας του μαθήματος των Αρχαίων Ελληνικών από μετάφραση την τραγωδία του Ευριπίδη «Ελένη» από τον θίασο του Μικρού Βορρά.

Με ένα καινούριο θεατρικό σχήμα εξίσου ικανό και αποτελεσματικό με το προηγούμενο και με ορισμένες νέες εύστοχες σκηνοθετικές αλλαγές ο θίασος του Μικρού Βορρά κατάφερε να κρατήσει αμείωτο για άλλη μια φορά το ενδιαφέρον των μαθητών.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να χαρούν μια παράσταση με έντονο διαδραστικό χαρακτήρα φτιαγμένη «στα μέτρα τους» με γλωσσικούς και μουσικούς κώδικες που τους είναι οικείοι και κατανοητοί.

Στο τέλος της παράστασης κλήθηκαν στη σκηνή και πήραν μέρος σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες με παιγνιώδη χαρακτήρα οι οποίες τους βοήθησαν να κατανοήσουν τη θεατρική πρακτική και τους κώδικες του θεατρικού λόγου.