ΕΧΕΙΣ ΦΩΝΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ #exeisfoni

Πρόγραμμα μαθημάτων τηλεκπαίδευσης

Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας

Εορτασμός του Μακεδονικού Αγώνα

Σεμινάριο για γονείς στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Οδηγίες για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση σχετικά με τον COVID19

1ο βραβείο στον 15ο Εθνικό Διαγωνισμό eTwinning

Με πολλή χαρά πληροφορηθήκαμε ότι το έργο μας «EUnited, Spread the love!» κέρδισε μία ακόμη σημαντική διάκριση. Κατέκτησε το 1ο βραβείο στον 15ο Εθνικό Διαγωνισμό eTwinning.

EUnited_Spread the love!

Publish at Calameo

PDF Embedder requires a url attribute

Η ελληνική Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης (ΕΥΥ) της δράσης προκήρυξε τον 15o Εθνικό Διαγωνισμό eTwinning με σκοπό την αναγνώριση των καλύτερων έργων eTwinning από πλευράς ελληνικών σχολικών μονάδων για το σχολικό έτος 2019-2020.

Η αξιολόγηση των έργων, έγινε με βάση τα γενικότερα κριτήρια που έχουν καθοριστεί για την απόδοση Ετικέτας Ποιότητας, όπως αυτά καθορίζονται από την ΚΥΥ της δράσης eTwinning, τις πληροφορίες που υποβλήθηκαν από τον/την υπεύθυνο/η εκπαιδευτικό μέσω της φόρμας συμμετοχής, αλλά, κυρίως, από τα αποτελέσματα του έργου στην κοινή πλατφόρμα συνεργασίας, το TwinSpace.

Η διαδικασία της αξιολόγησης πραγματοποιήθηκε από μέλη της Εθνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης της δράσης eTwinning.

Συγκεκριμένα οι αξιολογητές έλαβαν υπόψη τα ακόλουθα κριτήρια:

•Παιδαγωγική Καινοτομία: Πώς οι πτυχές του έργου μπορούν να θεωρηθούν πιο καινοτόμες και δημιουργικές όσον αφορά στο περιεχόμενο και τους στόχους, την προσέγγιση, τις δραστηριότητες και τη μεθοδολογία, τα τελικά προϊόντα, τη διάδοση και τη δημοσίευση.
•Ενσωμάτωση στη Διδακτέα ύλη:Πώς ενσωματώθηκε το έργο στην υπάρχουσα διδακτέα ύλη, καθώς και στο ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου.
•Συνεργασία μεταξύ των σχολείων-εταίρων:Πώς επικοινωνούν και συνεργάζονται οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές των σχολείων, καθόλη τη διάρκεια του έργου (π.χ. όχι απλά με το να μοιράζονται τα αποτελέσματα αλλά συνεργαζόμενοι ενεργά).
• Χρήση της τεχνολογίας:Πώς το έργο αξιοποίησε και χρησιμοποίησε δημιουργικά τα εργαλεία των ΤΠΕ.
•Αποτελέσματα, αντίκτυπος και τεκμηρίωση: Ποια είναι τα αποτελέσματα του έργου, πώς παρουσιάζονται αυτά, τι αντίκτυπο είχε το έργο στη σχολική και στην ευρύτερη κοινότητα, γιατί το έργο αξίζει να βραβευθεί.

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στους μαθητές και τις μαθήτριες της ομάδας eTwinning του σχολείου μας, κάποιοι από τους οποίους συνεχίζουν τις σπουδές τους στο Λύκειο. Να έχετε πάντα οδηγό το βασικό μότο του προγράμματος που δεν είναι άλλο από τα λόγια της μητέρας Τερέζας: «Η ειρήνη ξεκινάει με ένα χαμόγελﻨ.