Παραλαβή ελέγχων

Ηλεκτρονικές εγγραφές

Ultra processed food

Στα πλαίσια της δράσης «Την υγειά μου για να έχω την διατροφή μου εγώ προσέχω» ασχοληθήκαμε με τα υπέρ-επεξεργασμένα τρόφιμα και τις επιβλαβείς συνέπειές τους στην υγεία μας. Τα υπέρ – επεξεργασμένα τρόφιμα είναι εκείνα που περιέχουν συστατικά «που δεν χρησιμοποιούνται ποτέ ή σπάνια στην κουζίνα ή κατηγορίες πρόσθετων που κάνουν το τελικό προϊόν εύγευστο ή πιο ελκυστικό» σύμφωνα με τον Οργανισμό Τροφίμων και Γεωργίας των Ηνωμένων Εθνών. Δυστυχώς πλέον αυτά τα τρόφιμα αποτελούν όλο και μεγαλύτερο μέρος της διατροφής μας με καταστροφικές συνέπειες για την υγεία μας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες αφού έγραψαν ατομικές εργασίες για το ποια θεωρούνται υπέρ- επεξεργασμένα τρόφιμα και τα προβλήματα υγείας που επιφέρουν στον ανθρώπινο οργανισμό, δημιούργησαν αφίσες για να ενημερώσουν και τους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου μας. Αυτό το τμήμα της δράσης πραγματοποιήθηκε αποκλειστικά στα αγγλικά.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τις εργασίες των μαθητών: