CROCUS  2024

Ultra processed food

CROCUS 2024

«Θα θυμάμαι για πάντα τα φυτά που φυτέψαμε στη μνήμη των παιδιών  που χάθηκαν»

Αφιερώνουμε τη συμμετοχή μας στο πρόγραμμα CROCUS ιδιαιτέρως στα εβραιόπουλα των οποίων τα ονόματα ανασύραμε από αρχεία σχολείων της πόλης μας. Αυτά τα παιδιά »διέκοψαν φοίτηση» τον Μάρτιο του 1943, όταν ο εβραϊκός πληθυσμός της Θεσσαλονίκης υποχρεώθηκε να μετακομίσει στα γκέττο, φορτώθηκαν  στα τρένα με προορισμό το Άουσβιτς-Μπιργκενάου και χάθηκαν για πάντα. Ακολουθούν οι μικρές τους ιστορίες…

ΜΙΚΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Η Λούνα Ματαράσσο γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1932, είχε πατέρα τον Ιακώβ, που ήταν χαρτοπώλης και μητέρα τη Λίζα. Η οικογένεια ζούσε στην οδό Γλάδστωνος 12. Το σχολικό έτος 1942-1943 η Λούνα ήταν μαθήτρια της 4ης  τάξης του 7ου Δημοτικού Σχολείου.

Ο Μάριος (Μάρκος) Ουζιέλ  γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1926 και  ήταν μαθητής του 2ου Γυμνασίου Αρρένων . Μητέρα του ήταν η Ντουντού και πατέρας του ο Ιακώβ, στο επάγγελμα ποτοποιός. Ζούσαν στην οδό Τσιμισκή 44. Στις 5/3/43, ο Μάριος, μαθητής της 5ης δημοτικού,  «επαύσατο φοιτών».

Ο Μωύς Εστρούμσα γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1926 και διέμενε στην οδό Βασιλέως Καρόλου 64. Ήταν γιος της Εστερίνας και του Ιωσήφ, που ήταν πλανόδιος πωλητής. Φοιτούσε στο 2ο Γυμνάσιο Αρρένων. Στις 5/3/43 ο Μωύς, μαθητής της 5ης τάξης «επαύσατο φοιτών».

Η Λουίζα Ματαράσσο γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1931. Είχε πατέρα τον Μισέλ Μεσουλάμ, που ήταν ανθρακοπώλης και μητέρα τη Ρετζίνα. Η οικογένεια της Λουίζας κατοικούσε στην οδό Τσιμισκή 119. Η ίδια φοιτούσε στο 1ο Γυμνάσιο Θηλέων. «Διέκοψε φοίτηση» στις 6/3/43.

Η Ρασέλ Αλεβή γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1930. Κατοικούσε στην οδό Σαρανταπόρου 22. Ο πατέρας της ήταν φαρμακοποιός και ονομαζόταν Μπενβενίστε, μητέρα της ήταν η Έστερ. Φοιτούσε στο 1ο Γυμνάσιο Θηλέων. Στις 6/3/43 η Ρασέλ, μαθήτρια της Γ΄τάξης, «διέκοψε φοίτηση».

Η Ντελίσια Εσφόρμες γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1935. Ήταν κόρη της Λούσης και του Ισαάκ. Η οικογένεια κατοικούσε στην οδό Μελενίκου 7.  Η Ντελίσια φοιτούσε στο 12ο/4ο Δημοτικό Σχολείο. το σχολικό έτος 1942-1943 πήγαινε στην Α΄ δημοτικού.

Η Ραχήλ Μπενφοράδο γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1937. Πατέρας της ήταν ο Σεμτώβ και μητέρα της η Μαίρη. Η οικογένεια κατοικούσε στην οδό Ιουστινιανού 9. Η Ραχήλ φοιτούσε στο Δημοτικό Βαλαγιάννη. Το σχολικό έτος 1942-1943 πήγαινε στην Α΄τάξη.

Ο Σαμουήλ Ντάσσα γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1919. Το όνομα της μητέρας του ήταν Δόμνα-Ούρη, πατέρας του ήταν ο Ιούδας και ήταν καπνεργάτης. Η οικογένεια κατοικούσε στην οδό Αρτέμιδος 5. Ο Σαμουήλ αποφοίτησε από το 5ο Γυμνάσιο Αρρένων και το ακαδημαϊκό έτος 1941-1942 τον βρίσκουμε στη Νομική Σχολή του ΑΠΘ. «Διέκοψε φοίτηση» στις 13/1/43. Έχει διασωθεί η μορφή του σε φωτογραφία εγγράφου στρατολογίας με χρονολογία 1942.

Η Άννα Σεβή γεννήθηκε το 1934 στη Θεσσαλονίκη. Πατέρας της ήταν ο Αβραάμ, που δούλευε ως σερβιτόρος και μητέρα της η Μαρίκα. Φοιτούσε στο 21ο Δημοτικό Σχολείο από τα αρχεία του οποίου ΔΙΕΓΡΑΦΗ το σχολικό έτος 1942-1943, ενώ πήγαινε στη Γ΄τάξη.

Ο Αλμπέρτος  Μπενρουμπή γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1934. Μητέρα είχε την Ελβίρα και πατέρα τον Ιακώβ , που ήταν ιδιωτικός υπάλληλος. Η οικογένεια διέμενε  στην οδό Βασιλέως Κωνσταντίνου 72, σημερινή Βενιζέλου 72. Ο Αλμπέρτος φοιτούσε στο 4ο Δημοτικό Σχολείο. το σχολικό έτος 1942-1943 ήταν μαθητής της τρίτης τάξης.

Η Αλέγρα Κοέν γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1931. Ζούσε στην οδό Γρηγορίου Παλαμά 4. Ο πατέρας της ήταν οπωροπώλης και ονομαζόταν Μωύς ενώ η μητέρα της Ρετζίνα. Φοιτούσε στο 1ο Γυμνάσιο Θηλέων, στη Δευτέρα τάξη όταν «διέκοψε φοίτηση» στις 6/3/43. Εκτοπίστηκε στο Άουσβιτς-Μπιργκενάου.

Ο Ισαάκ Μπέζα, γιος του Ιακώβ και της Στέλλας, γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1927. Ο πατέρας του ήταν μεσίτης και η οικογένεια κατοικούσε στην οδό Πελοποννήσου 3. Ο Ισαάκ φοιτούσε στο 2ο Γυμνάσιο Αρρένων , το σχολικό έτος 1942-1943 ήταν μαθητής της Ε΄τάξης. Στις 5/3/43 «επαύσατο φοιτών».

Ο Αδόλφος Ααρών Σερρέρο γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1923. Ο πατέρας του λεγόταν Μπαρούχ και γνωρίζουμε πως ήταν ορφανός ενώ η μητέρα του ονομαζόταν Τζάντζα. Η οικογένεια διέμενε στο κέντρο της πόλης, στην οδό Εγνατίας 73. Ο Αδόλφος Ααρών φοιτούσε στο 2ο Γυμνάσιο Αρρένων και πήγαινε στην ΣΤ΄τάξη. «Επαύσατο φοιτών» από  5/3/43. Εκτοπίστηκε στο Άουσβιτς-Μπιργκενάου.

Η Μαργαρίτα Χάνεν γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1928. Ο πατέρας της ονομαζόταν Γιούδα και ήταν ξυλέμπορος, μητέρα της ήταν η Σαρίνα. Κατοικούσαν στην οδό Ναυαρίνου 45-47. Η Μαργαρίτα φοιτούσε στο 1ο Γυμνάσιο Θηλέων. «Διέκοψε φοίτηση» στις 6/3/43.

Η Όρο Μπέζα γεννήθηκε το 1931 στη Θεσσαλονίκη. Πατέρα είχε τον Ιακώβ και μητέρα την Εστρέα. Η οικογένεια κατοικούσε στην οδό Πελοποννήσου 3. Η Όρο φοιτούσε στο 1ο Γυμνάσιο Θηλέων. Τη σχολική χρονιά 1942-1943 ήταν μαθήτρια της Β΄τάξης.  Η Όρο «διέκοψε φοίτηση» στις 6/3/43.

Διέκοψε φοίτηση και επαύσατο φοιτών… Τυπικές φράσεις στα σχολικά αρχεία με τις οποίες καταγράφεται η διακοπή των σπουδών των εβραίων μαθητών λόγω του εγκλεισμού τους στα γκέττο. Οι εκτοπίσεις προς το στρατόπεδο εξόντωσης Άουσβιτς-Μπιργκενάου ξεκίνησαν στις 15 Μαρτίου 1943.